Erasmus+ Projelerimiz Kaldığı Yerden Devam Ediyor.

Erasmus+ Projelerimiz Kaldığı Yerden Devam Ediyor.

Son zamanlarda “Avrupa Gönüllü Hizmeti bitiyor mu?”  ” European Solidarity Corps nedir?” , gibi sorular alıyorduk. Size yardımcı olması adına değişen yeni gönüllülük, iş- staj ve dayanışma programından bahsedeceğiz. Öncelikle sorularınıza cevap olması için şunu söylemeliyiz ki Avrupa Gönüllü Hizmeti bitmedi. Avrupa Gönüllü Hizmeti adı altında yer alan tüm programlar tek çatı altında toplandı ve bu sisteme de European Solidarity Corps (Avrupa Dayanışma Programı) adı verildi.Türkiye’den başvurular hala devam ediyor.

“European Solidarity Corps-ESC” veya Türkçe adıyla “Avrupa Dayanışma Programı-ADP” Avrupa Birliği tarafından 2019 yılında uygulanmaya başlanan yeni gönüllülük, iş-staj ve dayanışma programıdır. Bu program kapsamında 18-30 yaş arasındaki gençler herhangi bir AB ülkesinde veya kendi ülkesinde 2 haftadan 12 aya kadar gönüllülük programlarına katılabiliyor. Türkiye, Avrupa Birliği üyesi bir ülke olmadığı için ESC programının sadece gönüllülük ve dayanışma alt programlarından yararlanabilmektedir. İş-staj programı sadece AB üyesi ülkeler arasında uygulanmaktadır.

“Peki EVS ve ESC arasındaki farklar nedir ?” diye sorarsanız, tüm ilanların tek çatı altında toplandığını, ev sahibi kurumlara ulaşmanın kolaylaştığını ve henüz Türkiye’den başvurulara açık olmasa da iş-staj projelerinin de siteye eklendiğini söyleyebiliriz. Bir diğer değişiklik olarak program değişmeden önce kısa dönem AGH projelerinde gönüllülük yapan gençler uzun dönem projelere katılım sağlayamıyorlardı fakat artık daha önce kısa dönem AGH yaptıysanız 12 aylık uzun dönem projelere başvurabiliyorsunuz. Yani toplam gönüllülük süreniz 14 ayı geçmeyecek şekilde gönüllülük  faaliyetlerine katılabiliyorsunuz. Ayrıca artık ülkenizde farklı şehirlerdeki gönüllülük faaliyetlerine  de katılabiliyorsunuz.

ESC gönüllülük projeleri için yabancı dil bilme, öğrenci olma veya üniversite mezunu olma vb. hiçbir şart bulunmamaktadır. Yani anlayacağınız tek şart faaliyetin başladığı gün itibari ile 18-30 yaş aralığında olmanızdır.

Projeye başvurmadan önce Türkiye’de gönderici kuruluş olan kuruluşlarla iletişime geçmeniz gerekmektedir. İlk yapmanız gereken bir gönderici kuruluş bulmak  olmalıdır.  Biz Sosyal Fabrika Sürdürülebilir Kalkınma Derneği olarak Adana’da  gönderici kuruluş olan 3 kurumdan biriyiz. Ayrıntılı bilgi almak ve bizlerle çalışmak için tek yapmanız gereken sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaşmak ve bir çayımızı içmek :)

Instagram: instagram.com/sosyalfabrika01

Twitter: twitter.com/sosyalfabrika01

Hayalinizdeki projeleri gerçekleştirelim